Zespół Kaszëbskô Rodzëzna

Zespół powstał w 2001 r. z inicjatywy Marii Osmańskiej, która zespołem opiekowała się do 2015 roku. W chwili obecnej kierownikiem zespołu jest Monika Labuda a choreografem Irena Warmowska (grupa młodsz). W 2001 roku zespół wystąpił na scenach w Chojnicach, Kościerzynie, Sierakowicach i Brusach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Udane występy oraz pierwsze laury i nagrody powodowały, iż dzieci i młodzież gimnazjalna skupione w zespole z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w próbach. Władze gminy oraz Gminnego Domu Kultury, a także rodzice zadbali o fundusze na stroje kaszubskie dla członków zespołu. Ważnym osiągnięciem był występ na Zjeździe Kaszubów w Łebie, skąd emitowano program telewizyjny, który oglądali widzowie TVP Polonia, w kraju i za granicą. Sukcesy na scenach i estradach całego województwa powodowały, iż młodzi tancerze zdobywali kolejne laury wśród uznanych kaszubskich zespołów tanecznych.

Członkowie zespołu poprzez swe występy promują folklor kaszubski. Są wierni tradycji i poprzez próby doskonalą nieustannie tańce charakterystyczne dla regionu Kaszub oraz pieśni piosenki w języku kaszubskim. Stałym elementem zespołu jest kapela kaszubska złożona z muzyków grających na: akordeonie, flecie, skrzypcach oraz na typowych instrumentach kaszubskich tj. burczybasie oraz diabelskich skrzypcach. Członkami kapeli są młodzi mieszkańcy gminy. Do najważniejszych osiągnięć zespołu zaliczyć można występy na „Przeglądach Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży” w  Bytowie, Kościerzynie, i Kartuzach.

Ponadto zespół Kaszëbskô Rodzëzna występował na wielu festynach, przeglądach i festiwalach kaszubskich m.in. w Luzinie, Gdańsku, Lęborku, Trąbkach Wielkich, Piasecznie, Łęczycach, Garczegorzu, Wejherowie, Nowym Dworze Wejherowskim i Strzebielinie. Ważnym wydarzeniem, w życiu i rozwoju zespołu był udział w Międzynarodowych Warsztatach Tanecznych w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji w 2008 roku. Kilku krotnie zespół występował także na Dolnym Śląsku nawiązując współpracę z włodarzami miasta Trzebnica. Spośród laurów na festiwalach kaszubskich do największych osiągnięć zespołu należy zdobycie dyplomu Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas XV Przeglądu Kaszubskich Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie w 2013 r. oraz zdobycia tytułu Grand Prix na tym samym przeglądzie w 2014 r., zaś w 2018 r. drugie miejsce, a w 2019 r. miejsce trzecie.

Od 2015 roku swoją działalność rozpoczęła sekcja dziecięca Zespołu Kaszëbskô Rodzëzna, której choreografem jest Pani Irena Warmowska. Szczególnie cieszą osiągnięcia małych tancerzy i śpiewaków z Lini podczas odbywających się rokrocznie Dziecięcych Przeglądów Kaszubskich Zespołów Regionalnych „Burczybas” w Wierzchucinie. W 2016 r. zajęli tam pierwsze miejsce, zaś w 2017 i 2019 r. miejsce drugie.