Wojewódzki konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini

Wojewódzki konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini

18 lipca 2020 przez Admin

Wojewódzki konkurs Haftu Kaszubskiego w Lini został zainicjowany przez Edmunda Szymikowskiego w 1996. Od wielu lat konkurs przyciąga uwagę hafciarzy i znawców rękodzieła kaszubskiego. Liński konkurs haftu od ponad 25 lat stanowi wizytówkę gminy Linia.

W konkursie biorą udział hafciarze i hafciarki głównie z województwa pomorskiego, ale swoje prace przysyłają też twórcy z województwa kujawsko – pomorskiego (Tuchola, Człuchów, Przechlewo), Krakowa, Łodzi i Knurowa. Cieszy niezmiernie fakt, że co roku swoje prace dostarcza liczna grupa dzieci i młodzieży (Żukowo, Brzeźno Szlacheckie, Sierakowice, Wierzchucino). Stwarza to nadzieję, że haft kaszubski będzie miał w przyszłości swoich godnych kontynuatorów.

Wystawę pokonkursową można oglądać co roku w salach Gminnego Domu Kultury w Lini. Ponadto wystawy pokonkursowe były organizowane w wielu miejscowościach na terenie Polski, między innymi w Żukowie, Gdańsku, Warszawie (w sali Jacka Kuronia w gmachu Sejmu RP),  Wejherowie, Lęborku, Gorzycach (woj. podkarpackie) oraz w Ansbach w Niemczech.

Na wystawie można podziwiać prace wykonane według wzorów szkoły żukowskiej, wdzydzkiej, puckiej, wejherowskiej, słupskiej, gdańskiej, borowiackiej, tucholskiej oraz hafty czepcowe.

W 2020 r. mimo przesunięcia konkursu na późniejszy termin (początkowo podsumowanie miało odbyć się w czerwcu, przeniesiono je na wrzesień ze względu na pandemię koronawirusa), wzięło w nim udział 198 osób oraz przesłano 436 prac. Tegoroczne podsumowanie zaplanowano na 16 września.