Pożegnanie Edmunda Szymikowskiego

Pożegnanie Edmunda Szymikowskiego

28 kwietnia 2022 przez A.Sarach
22 kwietnia 2022 r. zmarł Edmund Szymikowski, wieloletni dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, prezes ZKP/o. Linia, prezes Chóru Pięciolinia, pomysłodawca i organizator konkursów haftu kaszubskiego w Lini.
 
Pogrzeb Śp. Edmunda Szymikowskiego odbył się 27 kwietnia, żegnali Go między innymi przedstawiciele władz samorządowych, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz przedstawiciele środowisk kulturalnych i oświatowych. Kazanie w języku kaszubskim wygłosił ks. Zenon Pipka.
 
Pan Edmund całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz lokalnej społeczności. Twierdził, że Dom Kultury to jego drugi dom, dokumentował historię Lini i gminy Linia prowadząc kroniki chóru, ZKP, OSP i GDK. Uwielbiał pracę w ogrodzie, układał przepiękne kompozycje z kwiatów. Był do granic obowiązkowy. Chociaż pochodził z Żukowa, swoje życie związał z Linią.
 
Pan Edmund urodził się 11 sierpnia 1942 r. w Żukowie. W wieku 9 lat rozpoczął swoją przygodę z haftem kaszubskim, za sprawą sióstr Zofii i Jadwigi Ptach. Początkowo pomagał im kolorować wzory haftu, następnie siostry zauważyły, że mały Edmund ma dar do wyszywania. Od tamtej pory haft towarzyszyć będzie mu przez całe życie.
W latach sześćdziesiątych Edmund przenosi się do Lini, poślubia Danutę Puzdrowską i wkrótce na świat przychodzi trójka ich dzieci Iwetta, Sławomir i Mirella. W Lini pracuje min. w szkole, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz Banku Spółdzielczym. Uchwałą Rady Gminy nr V/29/85 z dnia 19 grudnia 1985 r. powołany zostaje Gminny Ośrodek Kultury w Lini. 16 października 1989 r. naczelnik Gminy Linia na stanowisko dyrektora GOK, późniejszego Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lini powołuje Edmunda Szymikowskiego. Od 2003 r. instytucja nosi nazwę Gminny Dom Kultury w Lini, gdzie Szymikowski pracuje na stanowisku po. dyrektora, aż do swej emerytury, na którą przechodzi w 2007 roku.
W 1996 r. Edmund Szymikowski zorganizował pierwszy konkurs haftu kaszubskiego w Lini. Początkowo konkurs miał zasięg gminny, następnie powiatowy, a z czasem rozrósł się do rangi konkursu wojewódzkiego. Obecnie prace konkursowe, obejmujące szkołę żukowską, wdzydzką, wejherowska, pucką, tucholską, borowiacką, słupską i gdańską, napływają z różnych części Polski (Krakowa, Łodzi, Warszawy, Jaworzna, Białegostoku) oraz spoza Polski, między innymi z Wielkiej Brytanii i Austrii. Rokrocznie wystawa pokonkursowa prezentowana jest w Żukowie. Ponadto można ją było zobaczyć w Gdańsku, Warszawie (w Sejmie RP), Wejherowie, Gorzycach (woj. podkarpackie), w Lęborku oraz w Ansbach w Bawarii.
Edmund Szymikowski za swoją pracę kulturalną i oświatową został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami. W 2021 r. za pracę na rzecz krzewienia kultury kaszubskiej otrzymał Medal Stolema, wyróżnienie zwane też kaszubskim Noblem, przyznawany przez Klub Studencki „Pomorania”. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne do uroczystej gali wręczenia nagrody w 2021 r. nie doszło. Pan Edmund miał ją otrzymać 11 maja 2022 r. wraz z laureatami tegorocznej edycji. Niestety nie było mu to dane. Zmarł 22 kwietnia 2022 r. w swoim przepięknym ogrodzie, który obok haftu był jego drugą wielką pasją.